2016. február 9., kedd

Depriváltak

Anyagilag deprivált [azaz szegény] a háztartás, ha az alábbi kilenc probléma közül legalább három jellemző rá. Ha legalább négy tétel vonatkozik rá, akkor súlyosan depriváltnak tekintjük.

-          anyagi okból nincs telefonja,
-          anyagi okból nincs színes tévéje
-          anyagi okból nincs mosógépe
-          anyagi okból nincs autója
-       törlesztőrészletet / rezsijét havi szinten nem tudja fizetni
-          évi egyhetes üdülés hiánya
-          megfelelő táplálkozás (kétnaponta húsételfogyasztás) hiánya
-          váratlan kiadások fedezetének hiánya
-          lakás megfelelő fűtésének hiánya


1 megjegyzés:

  1. Sajnálatos módon nem mindenki teheti meg azt, hogy minden évben elmenjen egy hetes nyaralásra. Hiába van az embernek pénze, a számlákat fizetni kell, a gyerekeket etetni-ruházni-iskoláztatni kell, nem a nyaralás lesz az első. Ha netalántán pedig mégis összetudna annyit spórolni az ember, szintén nem az lesz az első, hogy nyaralni menjen, hanem az, hogy pl újítson valamit a lakáson, vagy lecseréljen néhány bútort, netalántán lecserélje a ruhatárat, vagy a hasonló, mondhatni létszükségletes dolgokat. Azt sem teheti meg mindenki, hogy 2 naponta húst fogyasszon, mert manapság a hús sem olyan olcsó. Lehet, hogy csak a vasárnapi ebéd menüjében van csak hús, de véleményem szerint ez sem mondható szegénységnek. Az ember próbál takarékoskodni,még ha meg is teheti, akkor sem eszik 2 naponta húst, inkább fogyaszt olyan ételt, ami olcsóbb, de ugyan úgy laktat. Ha valakinek nincs autója, az sem biztos, hogy szegény. Szerintem az autó nem létszükséglet. Akinek szüksége van rá az úgy is összeszed annyi pénzt hogy legyen neki, akinek pedig nincs rá szüksége az pedig másra költi a pénzét. Nyilván, kényelmesebb autóval utazni,és sok esetben gyorsabb is. De vegyül figyelembe, hogy a benzin még mindig drágább, mint bármelyik tömegközlekedési eszköz. Őszintén bevallva magamra vehetem mind három dolgot, még sem mondom azt, hogy szegények vagyunk, hiszen mindenem megvan amire szükségem van, van fedél a fejem felett, minden nap van mit ennem, vannak ruháim,van telefonom és laptopom, illetve kapok pénzt.
    Ha valakinek viszont már arra sincs pénze, hogy fűtés legyen a lakásába, vagy vize,hogy tisztálkodni tudjon, és ennie sincs mit..akkor tényleg mondható szegénynek. De erről sem mindig maguk tehetnek, közbe jöhet bármi. Sok emberrel előfordul, hogy a bank teszi őket szegénnyé, és kisemmizi őket azért, mert nem tudnak kifizetni 1 részletet, vagy netalántán késik. Kamat,kamat,kamatos kamat.. Sajnálatos,hogy az embert semmibe veszik,és képesek kirakni az utcára.Pedig mindannyian emberek vagyunk,ugyan olyan emberek.. :)

    VálaszTörlés