2016. február 16., kedd
Az elmúlt órákon
Az előző órákon a Tanárnő egy nagyon érdekes kérdés sorozatot hozott nekünk. 10 kérdést kaptunk, de ezekre a válaszok nagyon meglepőek voltak. Olyan letaglózó adatokat tudunk meg, hogy mindenki teljesen ledöbbent. Például háromból két hajléktalannak van középfokú végzettsége, vagy az, hogy a hét éven aluli gyerekek 42%-a él szegénységben. Ezekre az adatokra senki nem számított. Ami még igazán meglepő volt számunkra az, hogy hazánk népességének 31%-a él szegénységben vagy az, hogy a romáknál van a legnagyobb szegénység. Az óra végére elég negatív hangulatba kerültünk az adatok miatt. A rákövetkező órán arról beszélgettünk, hogy a hajléktalan mit tehetnek meg, és mi mit tehetünk meg. Sokan mondtuk azt, hogy a hajléktalanok nem válogathatnak, hogy mit esznek meg és mit nem. Mi eldönthetjük azt,hogy a bolognai helyett pizzát akarunk enni, ők nem választhatnak, azt ehetik amire jut nekik éppen. Ők nem vehetnek rögtök ruhát ha éppen elszakad, mi bármikor elmehetünk és vehetünk akár egy nadrágot, ha az előző kiszakadt. Nekem minden nap van arra léehetőségem, hogy fürödjek, vagy fogat mossak, a hajléktalanok ez nem adatik meg. Az óra elteltével megállapítottunk, hogy a hajléktalanok szinte semmit nem tehetnek vagy engedhetnek meg maguknak.
Kérdéseink
- Hogyan szegényedtek el a hajléktalanok?
- Miért döntött Ön úgy hogy erre a pályára lép? Mióta foglalkozik ezzel? Megbánta e?
- Lelkileg milyen módon viseli meg az embereknek a sorsuk?
- Milyen megoldási lehetőségek merülnek fel ha elszegényedik az ember?
- Mennyi idő alatt szegényednek el az emberek?
- Miért nem használják ki a hajléktalanszállók adta lehetőségeket?
- Az első kerületben hányan dolgoznak szociális segítőként?
- Mi motiválja a szociális dolgozókat arra hogy segítsenek a rászorulóknak?
- Pontosan mivel foglalkozik? Hogyan segít?
- Mennyi az esélye annak hogy előről tudja kezdeni egy hajléktalan az életét?
- Heti szinten hány rászoruló megy be az első kerületben?
- Mi az ami még tartja bennük a reményt? Miért nem adják fel? Miért nem lesznek öngyilkosak?
- A hajléktalan képes még (újra) szeretni?
- Átlagban mire költik a hajléktalanok a pénzt amit az emberek adnak nekik?
- Milyen gyorsan tudnak segíteni a hajléktalanoknak ha tudnak egyáltalán?
- Milyen feltételekhez kötik hogy segítenek e valakinek vagy nem?
- Milyen módon tudnak segíteni azoknak akik mindenét elveszítik?
- Ön mit tenne ha hajléktalan lenne?
- Ön milyen mértékben tudja átérezni a hajléktalanok helyzetét?
- Miért döntött Ön úgy hogy erre a pályára lép? Mióta foglalkozik ezzel? Megbánta e?
- Lelkileg milyen módon viseli meg az embereknek a sorsuk?
- Milyen megoldási lehetőségek merülnek fel ha elszegényedik az ember?
- Mennyi idő alatt szegényednek el az emberek?
- Miért nem használják ki a hajléktalanszállók adta lehetőségeket?
- Az első kerületben hányan dolgoznak szociális segítőként?
- Mi motiválja a szociális dolgozókat arra hogy segítsenek a rászorulóknak?
- Pontosan mivel foglalkozik? Hogyan segít?
- Mennyi az esélye annak hogy előről tudja kezdeni egy hajléktalan az életét?
- Heti szinten hány rászoruló megy be az első kerületben?
- Mi az ami még tartja bennük a reményt? Miért nem adják fel? Miért nem lesznek öngyilkosak?
- A hajléktalan képes még (újra) szeretni?
- Átlagban mire költik a hajléktalanok a pénzt amit az emberek adnak nekik?
- Milyen gyorsan tudnak segíteni a hajléktalanoknak ha tudnak egyáltalán?
- Milyen feltételekhez kötik hogy segítenek e valakinek vagy nem?
- Milyen módon tudnak segíteni azoknak akik mindenét elveszítik?
- Ön mit tenne ha hajléktalan lenne?
- Ön milyen mértékben tudja átérezni a hajléktalanok helyzetét?
2016. február 11., csütörtök
Hajléktalanság
A múlt órán egy hakjléktalan emberről volt szó,Petterzen Istvánnak hivták.Írnunk kellet egy részletet,hogy miként látunk meg egy meghadott helyzetet.Körül kellett írnunk a helyszínt,miként látjuk a jelenetet,környéket,a szituációt.Sokan sajnáltuk,páran pedig pozitívan látták.Az író úgy írja hogy pozitívként jöjjön le nekünk a kép,hogy örül minden apró dolognak István.Közben mindannyian tudjuk hogy ez a szitu amiben ő benne van elég hátrányos,és nagyon rossz.A tanulság belőle az, hogy egy picit belelátunk már a hajléktalanok életébe,és nem szabad őket lenézni,Igazából senkit nem szabad lenézni mert nem tudjuk mért vannak ott ahol és hogy tehetnek róla,vagy nem.Mert 30%-az aki nem tehet arról hogy utcára kerültek.70% pedig tehet.
2016. február 9., kedd
Depriváltak
Anyagilag deprivált [azaz szegény] a háztartás, ha az alábbi kilenc
probléma közül legalább három jellemző rá. Ha legalább négy tétel
vonatkozik rá, akkor súlyosan depriváltnak tekintjük.
-
anyagi okból
nincs telefonja,
-
anyagi okból
nincs színes tévéje
-
anyagi okból
nincs mosógépe
-
anyagi okból
nincs autója
- törlesztőrészletet / rezsijét havi szinten nem tudja fizetni
-
évi egyhetes
üdülés hiánya
- megfelelő táplálkozás (kétnaponta
húsételfogyasztás) hiánya
- váratlan kiadások fedezetének hiánya
-
lakás megfelelő
fűtésének hiánya
Hajléktalanok
Néhány vélemény:
Egyebkent, én azt nem ertem, hogy egyik hajléktalannak sincs rokona, valami ismerőse vagy egy hely ahol végső esetben meghuzhatna magat?
De van a munkás szálló Csepelen is
Amugy igen, es erre a padokon rontják a közterület levegőjét
Én úgy gondolom hogy azért legtöbben mégiscsak saját hibájukból kerültek utcára. Mert ha már megtörtént a baj, nem hiszem, hogy ne lett volna olyan ember akihez ebben az esetben ne fordulhattak volna. Egy családtag, ismerős, barát. Akinek nincs egy olyan ember se,aki mellette állt volna, talán tehetett érte,hogy ne legyen.
van két lába két keze gyerünk el dolgozni
Vesz ön sajnaltatas céljából egy kutyat pffff
Nagyon gaz
Én úgy sajnálom azokat az embereket akik tényleg nem tehetnek hogy oda kerülnek ahol most vannak, állatokkal ráadásul. Szegények a hidegben vannak kint éjszaka és nappal is. Úgy segítenék rajtuk de a másik dolog ami eszembe jut és meggátol hogy ha segítek akkor lehet hogy egy olyan embernek segítek akinek csak a pénz kell cigire meg piára a kisboltból és ételt meg semmi ilyet nem fogadnak el
Szerintem nem feltétlen tehetnek róla. Nagyon sokszor a kormány, a bankok is tehetnek arról, hogy ennyi ember az utcán él, fagyban kis híján halálra fagy.
Az a baj, hogy az állam és a bankok nem húznak egy határt, és ha bizonyos okok miatt megcsúszol, nem tudsz kifizetni valamit, rámegy mindenféle kamat, és olyan komolyan veszik hogy az ember utolsó dolgát, mindenét elveszik. Autóját, házát, mindenét! Pedig ha az ember tudná fizetni a dolgokat biztos hogy fizetné.
Meg igazából ezek az emberek "elszoktak" a társaságtól, hogy hogy hogyan kell viselkedni azokkal akik segítenek és azokkal akik szeretnének segíteni de nem tudnak.
Sokkal tobb az olyan ember aki onhibajabol kerul oda
bennem a sajnálat és a bűntudat érzését keltik
Legalabb amugy utcat seperni elmehetnenek
Vagy kukasnak vagy valami
Azért mégiscsak melegben lennének es enni is kapnának. Csak ezeknek nagyon sokszor jobb az utcán inni, és keregetni, sokszor sunyi trükkökhöz folyamodni, hogy a jószívű emberekből penzt csaljanak ki.
Most már valóban reménytelen, hogy ilyen külsővel és állapotban munkát találjanak. Mielőtt ennyire lepusztultak volna, akkor meg alighanem a mentalitásuk miatt nem találtak. Nyilván nem is kerestek. Aki inkább megfagy, de nem megy be egy hajléktalanszállóra, mert "így érzi szabadnak magát", az nyilván egy munkahelyen és egy családban sem volt képes és hajlandó alkalmazkodni, bármilyen kötöttséget vállalni.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
